U dzieci oraz osób dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym (m.p.dz.) występuje wiele zaburzeń funkcjonalnych. Należą do nich m.in. zaburzenia funkcji chodu, koordynacji ruchowej, kontroli posturalnej i równowagi ciała. Badania prowadzone w ostatnich latach wykazują, iż odbudowa i adaptacja mózgu możliwa jest nawet wiele lat po jego uszkodzeniu pod warunkiem, że u prowadzony jest intensywny i systematyczny trening motoryczny.
Formularz zgłoszeniowy do projektu „Wspomaganie procesu rehabilitacji osób z mózgowym porażeniem dziecięcym”
W przypadkach osób z m.p.dz. ćwiczenia fizyczne niezbędne są w każdym wieku. Ważne jest to nie tylko ze względu na uczenie się nowych funkcji ruchowych, ale również dla utrzymania osiągniętej sprawności fizycznej, siły mięśniowej oraz tolerancji wysiłkowej.
W ostatnich latach pojawiło się wiele nowoczesnych technologii, dzięki którym zarówno terapia dzieci jak i osób dorosłych z m.p.dz. może być skuteczniejsza i jednocześnie urozmaicona. Wśród tych terapii znaczące miejsce zajmują ćwiczenia przy pomocy szkieletów zewnętrznych oraz ćwiczenia wykorzystujące biologiczne sprzężenie zwrotne (biofeedback) przy użyciu wirtualnej rzeczywistości.
Egzoszkielet.
EksoGT™ to bioniczny szkielet zewnętrzny, który pomaga osobom z niedowładem lub porażeniem kończyn dolnych wstać i chodzić w sposób zbliżony do naturalnego. Przy pomocy szkieletu zewnętrznego pacjentowi zapewnia się precyzyjny i powtarzalny wzorzec chodu, co jest trudne podczas tradycyjnych ćwiczeń chodu. Dzięki ćwiczeniom z wykorzystaniem egzoszkieletu wyzwalane są wielosynaptyczne odruchy nerwowe również w obrębie porażonych kończyn. W czasie ćwiczeń pacjent jest zabezpieczony przed upadkiem. Ćwiczenia są programowane indywidualnie dla każdego pacjenta i odbywają się zawsze w asyście terapeuty.
Ćwiczenia wykorzystujące biologiczne sprzężenie zwrotne (biofeedback) przy użyciu wirtualnej rzeczywistości.
Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Towarzystwa Rehabilitacji Wirtualnej (International Society for Virtual Rehabilitation) terapia wykorzystująca wirtualną rzeczywistość powinna być wdrażana do rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, w tym u osób z m.p.dz. Podczas ćwiczeń z wykorzystaniem specjalnych programów komputerowych na monitorach wyświetlane są określone zadania do wykonania. Wykorzystując dodatkowe informacje m.in. wzrokowe i słuchowe pacjent może w tym samym czasie obserwować i świadomie korygować dokładność wykonywanego przez siebie ćwiczenia.
Terapia prowadzona w warunkach wirtualnej rzeczywistości poprzez mechanizmy biologicznego sprzężenia zwrotnego pozwala na łączenie funkcji motorycznych z funkcjami poznawczymi. Zmusza to do myślenia abstrakcyjnego, odpowiedniego rozwiązywania zadań oraz zapamiętywania. Dzięki temu dochodzi do pobudzenia korzystnych procesów neurofizjologicznych na poziomie ośrodkowego układu nerwowego związanych z plastycznością mózgu. Poziom trudności ćwiczeń dobiera się indywidualnie w zależności od możliwości poznawczych i funkcjonalnych danej osoby.
Ćwiczenia wykorzystujące biologiczne sprzężenie zwrotne przy użyciu wirtualnej rzeczywistości stosuje się do nauki chodu jak również do doskonalenia kontroli posturalnej, równowagi oraz koordynacji ruchowej całego ciała. Pomocne w tym są nowoczesne, ruchome bieżnie jak również platformy stabilometryczne.
Diagnostyka
Rehabilitacja ruchowa osób z m.p.dz. musi być poprzedzona odpowiednią diagnostyką. Powinna to być przede wszystkim dokładna diagnostyka funkcjonalna przeprowadzona przez terapeutę specjalizującego się w leczeniu osób z m.p.dz. W diagnostyce należy również wykorzystywać nowoczesne technologie. Należą do nich m.in. komputerowa, trójpłaszczyznowa analiza ruchu całego ciała, ocena chodu na bieżni ruchomej oraz ocena kontroli posturalnej przeprowadzana na platformach stabilometrycznych.
O PROGRAMIE BADAWCZYM
Propozycja dotyczy uczestnictwa pacjenta w programie badawczym, który ma być realizowany przez Przychodnię Rehabilitacyjną Technomex w Gliwicach, Wydziały Fizjoterapii i Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Katedrę Nauk o Zdrowiu Akademii WSB w Dąbrowe Górniczej, we współpracy z klinikami dziecięcymi i ośrodkami rehabilitacyjnymi z całego kraju.
Pacjent zakwalifikowany do programu badawczego będzie uczestniczył w 6-cio tygodniowej terapii, której celem będzie reedukacja chodu z wykorzystaniem egzoszkieletu i bieżni ruchomej oraz reedukacja kontroli posturalnej, równowagi ciała i koordynacji ruchowej z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń wyposażonych w wirtualną rzeczywistość.
Ćwiczenia będą prowadzone od poniedziałku do piątku w cyklach dwutygodniowych (2 tygodnie terapii, a następnie 2 tygodnie przerwy). Terapia będzie poprzedzona szczegółową diagnostyką funkcjonalną przeprowadzoną przez terapeutę specjalizującego się w usprawnianiu osób z m.p.dz. Przeprowadzona będzie również analiza chodu i kontroli posturalnej. Badania będą wykonane trzykrotnie – bezpośrednio przed rozpoczęciem terapii, bezpośrednio po zakończeniu terapii oraz 3 miesiące po jej zakończeniu.
KRYTERIA UDZIAŁU W PROGRAMIE BADAWCZYM
Diagnostyka oraz terapia prowadzone w programie badawczym są bezpłatne.
W badaniu mogą wziąć udział dzieci oraz osoby dorosłe ze stwierdzonym mózgowym porażeniem dziecięcym, u których:
Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia terapii w ramach programu badawczego jest występowanie:
Kontakt:
Tel.: 694 483 101
PHU Technomex Sp. z o.o.
ul. Szparagowa 15, 44-141 Gliwice
biuro@technomex.pl
technomex.pl
Copyright © 2020 Droga do sprawności | Technomex Sp. z o.o.